Dobre mieszkanie na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu przyjemności i ciekawostek historycznych. To znaczenie, jakie nie istnieje właściwie przystępne jak własne w Polsce, a ma znacznie do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów pozostaje jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o wielkiej historii, w którym wiązały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie uzyskały w 1364 roku, i przez wieki były własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, będący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały postawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, którym jest droga Sienkiewicza.

To znaczenie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna dodaje się z nowoczesną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest świetnie zachowanym barokowym budynkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najlepszych miejsc tego pięknego miasta. Samą z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest rzeczywiście Sandomierz. Zwany ze względu na proste danie „Małym Rzymem”, umieszczony istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Zawiera się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto również zobaczyć piękne kamienice, które powstały obecnie w XV wieku i popiera je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to fantastyczne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To prawdziwa brama miejska, która zachowała się do naszych klimatów. By zobaczyć miasto z kolejnej części o zwiedzić podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i kontynuuje przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie niebezpieczna, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a kursy nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze spotykają się pod kontrolą Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia człowieka w obecnym świecie, datowane na stan paleolitu. Góry Świętokrzyskie to też miejsce, któremu uroku dodają liczne opowieści i zapewnienia ludowe, popularne są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to znaczenie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to znaczenie, jakie nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z lochami i labiryntami, lecz również największą hodowlę bizonów amerykańskich. Powstał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi wtedy jakiś z najdalszych, murowanych zamków w Polsce. Pałac jest jasny dla zwiedzających także bogata go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w jakiej zajmował Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przeobrażona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wiadomości o tym mieszkaniu pojawiły się obecnie w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe rozpoczęła się w 1620 roku, a przeprowadziła w 1644, stara ostatnie reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, największa w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dziś zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz również pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments