Jak wkładać w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zajęty dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw przez nich pytanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze i jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o którym dobrze możesz przeczytać w obecnym produkcie), a też o wielkich, kontrolowanych także przez rządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco również nowych koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Zatem starzy także zazwyczaj są najwięksi gracze na zbycie czarnego dobra (nie licząc Rockefellerów, którzy usuwali się spośród tego sektorze i ich Standard Oil, które zostało podzielone na krótsze spółki, wśród jakich stanowi ponad Exxon i Chevron).
Jak wkładać w ropę naftową?
Na tym „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (natomiast te trzy te światy są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (chociaż ich wzrost został zwolniony z różnych geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, czyli w ostatnim czasie Azerbejdżan oraz sporo nowych. Bycie tak ogromnych graczy nie oznacza jednak, że na zmianach cen ropy naftowej nie mogą żyć i inwestorzy indywidualni. Tak nie zarobią oni na sprzedaży ropy naftowej, bo nie maja do niej dostępu, jednak mogą korzystać oczekując na tym sektorze za pomocą innego typie instrumentów finansowych.
Łatwo nie jest możliwe bezpośrednie inwestowanie w realną ropę naftową, tak jak nawet w sukcesu złota lub srebra, bowiem ropa naftowa jest zbyt tania w kontaktu do indywidualnej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej nosić. Ceny ropy naftowej w skrajnym momencie miały wartość 160 dolarów za baryłkę, czyli trochę dużo dolara za litr paliwa. To świadczy, że w sukcesu wzrostu wartości paliwa (na historycznym szczycie) o 10% zarobić można było 10 centów za każdy posiadany litr paliwa, czyli w sukcesu 1000 litrów, które zajęłyby w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet z kosztów transakcyjnych, transportu także oferty kupna a sprzedaży fizycznej ropy w hurcie w tak małych ilościach). To pokazuje, że wkładanie w realną ropę naftową z punktu widzenia inwestora jednego jest ciężkie, i nawet gdy jakimś sposobem możliwe byłoby, toż dodatkowo tak inwestycja taka byłaby dosyć nieopłacalna.
W rozważaniach pozostaniemy to przy instrumentach finansowych powiązanych z ropą naftową – z odsieczą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.
Plan i modele ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to stracił ze względu na ciężar. Odznacza się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), małą (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze względu na skład chemiczny wybierana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową wyróżnia się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o tematyce siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o tematyce siarki ponad pół procenta.
Ze względu na budowę parafiny charakteryzuje się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Pierwsza nich wiąże w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, i trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze względu na budowę żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).
Na świecie wybiera się setki gatunków ropy naftowej o najróżniejszych właściwościach, jednak cztery spośród nich są zdecydowanie najtańsze na placach finansowych: WTI (West Texas Intermediate, znana też jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).
WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i budów siarki na poziomie 0,24% – stanowi wówczas ropa bardzo wysokiej klasie, z jakiej sprawia się największą zawartość benzyn i oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych danych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która wtłaczana jest do naszych rafinerii z rosyjskich gazociągów, budujących się od zachodniej Syberii do Uralu. Istnieje wówczas ropa niższej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody i zanieczyszczeń.
ORB wyznacza z zmianie średnią ważoną cen ropy oferowanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.
ETF-y na ropę naftową
Drinkiem spośród najprostszych środków na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów ekonomicznych jest zbyt jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o jakich dobrze możesz przeczytać tutaj), których cenę śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.
Bardzo poważną korzyścią inwestowania w ETF-y z prezentacją na plac ropy naftowej jest praktycznie nieograniczona płynność, skoro są one notowane na najkonkretniejszych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy wygrać z dźwigni finansowej, co umożliwia na wybór mniejsze zaangażowanie kapitałowe.
Największym minusem ETF-ów jest okazja korzystania tylko na wzrostach (chyba, że będziemy doskonalić swoją wartość ze zwykłych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to niemniej będzie chcieć większego zaangażowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są otwarte na Giełdzie Papierów Bogatych w Warszawie (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y wytwarzane przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Można zawsze wziąć spośród tego, co świadczą rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo naszych domów maklerskich – atrakcyjną propozycją pochwalić się że Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w którym uzyskamy dojazd do drinka z najgrubszych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.
Kontrakty terminowe i drogi na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można również wykorzystać kontrakty terminowe oraz drogi na czarne złoto. Nie stanowi wówczas dodatkowy instrument, jakiego nie znajdziemy na Giełdzie Papierów Bogatych w Warszawie, nawet bardzo wymagali je odkryć. Na wesele giełda wówczas nie tylko Warszawa (aż chciałoby się rzec, że przede każdym nie Warszawa), a opcje oraz kontrakty futures na ropę naftową można nabyć na drugich giełdach, również za pośrednictwem naszych domów maklerskich.
Fundusze inwestycyjne z prezentacją na ropę naftową
W ropę naftową (lub czy w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w ciemne złoto. Aby osiągnąć dowody na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w ofercie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych chodzących na lokalnym rynku, a można je pozwalać wyłącznie za pośrednictwem giełdy. Należy jednak mieć, że lokaty w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą kwotą za zarządzanie niż lokaty w ETF-y, a też występują one przed inwestorem o dużo większe wymogi kapitałowe.
Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze jednym rodzajem inwestowania w ropę naftową są niezwykle łatwe i również dostępne w użytkowaniu kontrakty CFD (Contract for Difference, o jakich dobrze możesz przeczytać w tekście poświęconym CFD), których ceną bazową jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje praktycznie wszystek broker Forex. Może stanowi wówczas najprzyjemniejsza, najszybsza a zdobywa z najdostępniejszych pod względem prowizji i spreadów form spekulacji na ropie naftowej.
Zaletą takiego rozwiązania są i bardzo niskie wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na lokalnym rynku nawet 1:33). W kontrakty CFD na czarne złoto można inwestować z taką samą łatwością jak w waluty, kontrakty na części, czy metale szlachetne. Warto przecież nosić na wycieczce, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej oraz płynność realizacji poleceń są znacznie zróżnicowane, i w kontraktu spośród ostatnim przed rozpoczęciem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.
Przyszłość ropy naftowej
W mojej (dużo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest przyjemnym sprzętem do czystej spekulacji w bliskim czy średnim terminie, jednak z gwarancją nie do wieloletniego lokowania swojego kapitału.
Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz dużo podkręcane normy naturalne i jeszcze to większe progi dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (oraz wszystkiego innego, co podgrzewa treść a czym oddychamy w pełniejszych miastach), a też postęp na zbycie samochodów elektrycznych natomiast (w mojej opinii) kojarząca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.
Jeszcze dekadę, dwie dekady temu pracownicy martwili się, że ropa się przygotuje plus będzie problem, i tymczasem objawia się, że ropa nigdy się nie kończy, tylko jej czas jak dużo. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to oczywiście spekulacyjna przesada, to jednak kierunek ruchu jest prawidłowy spośród ostatnim, co liczy ten zbyt może więcej w niniejszym półwieczu. Bolesny koniec.
To kraj niniejszego tekstu, a dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale znamy, kiedy Ciż ją pomóc. Rachunek demonstracyjny toż najzdrowszy forma, aby sprawdzić zdobytą informację w pracy.
Zobacz również Oil Profit